Zajęcia i wycieczki geoedukacyjne dla szkół

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą zajęć i wycieczek geoedukacyjnych dla szkół. Uczestnicy takich form edukacji poznają fascynujący świat skał i minerałów i uczą się je rozpoznawać. Sudeckie skały opowiadają swoje historie, a piękno kamieni szlachetnych i surowy wygląd ciężkich rud metali wywierają niezapomniane wrażenia. Atrakcyjny temat oraz wysoki walor edukacyjny prowadzonych przeze mnie zajęć, sprawiają, że nikt na zajęciach się nie nudzi.

Zajęcia edukacyjne organizuję w wersji kameralnej, tzn. przyjeżdżam do szkoły z całym wyposażeniem i prowadzę zajęcia w ramach lekcji. Pracuję wyłącznie na okazach z Sudetów, dlatego moje zajęcia mają wysoką wartość edukacyjną. Tematyka może dotyczyć rozpoznawania skał i minerałów, rud metali, kamieni szlachetnych i ozdobnych, wykorzystania skał i minerałów w życiu człowieka itd. Zajęcia składają się z części teoretycznej (pogadanka z wykorzystaniem skał i minerałów, ewentualnie prezentacji multimedialnej) oraz części praktycznej, podczas której uczniowie pracują samodzielnie. Na koniec każdy uczeń przygotowuje jakąś pamiątkę z zajęć (zawieszka, obrazek, pudełko kolekcjonerskie z okazem).

Wycieczki edukacyjne polegają na samodzielnym poszukiwaniu minerałów z wykorzystaniem młotków. Zapewniam również okulary ochronne i rękawice dla dzieci oraz przeprowadzam szkolenie z zakresu bezpiecznego posługiwania się narzędziami, aby poszukiwania były jak najbardziej bezpieczne. W Górach Izerskich, Karkonoszach i Rudawach Janowickich nie brakuje lokalizacji z pięknymi minerałami – można wybrać się na kryształy górskie, magnetyty, piryty czy granaty. Geologiczna przygoda czeka na uczniów!

ZAJĘCIA GEOEDUKACYJNE

 – czas trwania – 1 godzina lekcyjna

– cena – 200 zł za godzinę lekcyjną

– w cenie wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć

– wielkość grupy – około 20 osób

– poszczególne elementy zajęć można ze sobą zamieniać

 Przykładowe propozycje zajęć geoedukacyjnych:

Jak powstają góry?

– przygotowanie własnego „kumpla kamyka” (naklejanie oczek na otoczaki), dzięki czemu możemy „ożywić kamienie” i wysłuchać ich opowieści

– pogadanka/prezentacja o funkcjonowaniu naszej planety, o powstawaniu gór i o wyjątkowości Karkonoszy na tle innych masywów (Karkonosze – góry z klimatem)

– samodzielne przygotowanie z masy solnej Śnieżki i symboliczne naniesienie pięter roślinnych i innych elementów środowiska przyrodniczego

Fascynujące opowieści skał

– pogadanka/prezentacja o rodzajach skał (magmowych, osadowych i metamorficznych), ich powstawaniu i występowaniu w Karkonoszach wraz z prezentacją wybuchu wulkanu

– przygotowanie własnego wulkanu z tektury, kredek i plasteliny

– przygotowanie zawieszek w kształcie serca z wykorzystaniem naturalnych skał (mozaiki)

 Niezwykłe właściwości minerałów

– pogadanka i zajęcia praktyczne prezentujące właściwości minerałów, które możemy poznawać wszystkimi zmysłami

– samodzielne rozpoznawanie minerałów

– stworzenie własnych mini-kolekcji w kartonikach z etykietami z minerałami z regionu

 Jak człowiek wykorzystuje skarby Ziemi

– pogadanka/prezentacja o znaczeniu skał i minerałów dla człowieka

– zabawa z przyporządkowaniem minerałów i skał do przedmiotów codziennego użytku, z których zostały zrobione

– przygotowanie własnej pamiątki z Karkonoszy, w postaci geologicznych pejzaży

 

WYCIECZKI GEOEDUKACYJNE

 – czas trwania około 5 godzin

– wielkość grupy – około 20 osób

– cena 700 zł za grupę

– w cenie zapewnione młotki, przecinaki, rękawice i okulary ochronne, torebki papierowe na minerały

– każdą wyprawę poprzedza szkolenie BHP dla uczestników

– zapewnienie transportu w postaci busa leży po stronie szkoły

– istnieje możliwość kompleksowego zorganizowania wycieczki poprzez zaprzyjaźnione biuro podróży, np. z posiłkiem w postaci ogniska

Przykładowe propozycje wycieczek geoedukacyjnych:

Wyprawa w okolicach Michałowic na kryształy górskie oraz ametysty – odwiedzimy dawny kamieniołom granitu, skąd pochodzą płyty okładzinowe zdobiące Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz wychodnię żyły kwarcowej z ametystem w dolinie Szklarki. Na Drewniaku zobaczymy największy kociołek wietrzeniowy w Karkonoszach oraz ciekawe jaskinie w granicie. Trasa to sympatyczna kilkukilometrowa pętla bez większych przewyższeń.

Wyprawa po ametysty, piryty i magnetyty Karkonoszy oraz Gór Izerskich – na początek odwiedzimy legendarne Złote Jamy w Szklarskiej Porębie z fioletowymi ametystami, następnie przejedziemy w okolice Zakrętu Śmierci (uwaga – może być płatny parking), gdzie zobaczymy dawne kopalnie pirytu w okolicy Zbójeckich Skał i będziemy zbierać złoto głupców i przyciągającą magnes rudę żelaza.

Wyprawa po ametysty, magnetyty oraz fluoryty Karkonoszy i Rudaw Janowickich – odwiedzimy miejsce w Karpaczu, gdzie występują najpiękniejsze karkonoskie ametysty, następnie przejedziemy do Kowar na hałdy dawnej kopalni “Wolność” z magnetytami o niezwykłych właściwościach, a na koniec zobaczymy starą kopalnię fluorytu, gdzie występuje zielona odmiana tego minerału.

… i wiele innych lokalizacji w pobliżu szkoły do uzgodnienia

 

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Nie masz uprawnień do rejstracji
X