ROCK’si na przewodnickim sympozjum

W sobotę miałam zaszczyt wystąpić na uroczystym sympozjum z okazji 200-lecia zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach. Wśród wielu znakomitości znalazło się również miejsca na prezentację ROCK’si pt. “Geologia w pracy przewodnika, czyli jak przekazać turyście wiedzę specjalistyczną”.

Geologia uważana jest przez przewodników za dosyć trudną, jednak przydatną w ich pracy. Zdarza się jednak, że przewodnicy omijają podczas pracy z grupami tematy z zakresu nauk o Ziemi, bo nie czują się pewnie na tym gruncie. Tymczasem geologia może być wdzięcznym tematem, którym możemy zainteresować klientów. Należy ją tylko przekazywać w sposób atrakcyjny, czyli nie skupiać się na teoretycznych wywodach, tylko na praktycznych jej aspektach. Sama geologiczna opowieść bez małego choćby fragmentu skały lub minerału jest oderwana od rzeczywistości, a tymczasem leżące na szlakach kamienie czekają, żeby je podnieść i opowiedzieć ich historie.

Podczas wykładu zaprezentowałam kilka przykładów praktycznego przekazywania geologicznej wiedzy. Przedstawiłam również wyniki internetowej ankiety, którą przeprowadziłam jesienią 2017 roku wśród przewodników. Na moją prośbę o jej wypełnienie odpowiedziały 102 osoby, którym bardzo dziękuję za współpracę.

Zdjęcia mojej osoby podczas wykładu wykonali P. Jochymek i A. Mateusiak. Dziękuję!

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Nie masz uprawnień do rejstracji
X