Kropelka morza zaklęta w minerale

W Karkonoszach występuje minerał, o którym bez wątpienia można powiedzieć, że jest „kropelką morza”.  Chodzi o akwamaryn, czyli jasnoniebieską lub zielononiebieską przezroczystą odmianę berylu. Jego nazwa pochodzi od aqua marina, co oznacza „woda morska” i nawiązuje do pięknej barwy tego minerału. Chemicznie stanowi on glinokrzemian berylu (nazwa minerału i pierwiastka jest taka sama). Jest minerałem dość twardym (7,5-8 w skali Mohsa), o niewyraźnej łupliwości. Akwamaryn jest wysoko cenionym i poszukiwanym szlachetnym kamieniem kolekcjonerskim oraz jubilerskim. Był często stosowany w klejnotach koronnych, można go podziwiać m.in. w berle Stanisława Augusta Poniatowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Beryle w polskiej części  Karkonoszy dotychczas odnaleziono tylko w jednym miejscu – na Ptasich Gniazdach w rejonie Jakuszyc. Zostały one tam opisane po raz pierwszy pod koniec lat 60. XX wieku przez prof. Michała Sachanbińskiego z Wrocławia. Znalezione wtedy okazy akwamarynów znalazły się m.in. w gablotach Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. Sachanbiński nie opisał szczegółowo ich lokalizacji, dlatego przez lata poszukiwacze i kolekcjonerzy minerałów głowili się gdzie dokładnie można je znaleźć, bo rejon Ptasich Gniazd jest dość rozległy. Przełom nastąpił dopiero w kwietniu 2011 roku, kiedy poszukiwacze z regionu karkonoskiego cierpliwie badając te okolice natrafili na kilka miejsc, gdzie odsłaniają się fragmenty skały z nagromadzeniem beryli.  Niektóre z nich mają piękną jasnoniebieską barwę i są delikatnie przezroczyste, więc można śmiało określić je mianem akwamarynów.

Beryle w rejonie Ptasich Gniazd występują w niewielkich nagromadzeniach w skale granitowej. Często towarzyszą im kwarc i skaleń. Najwięcej beryli występuje w kolorze niebieskim, chociaż zdarzają się okazy żółtawe czy przezroczyste (goszenity). Najładniejsze okazy tworzą błękitne słupki o długości kilku centymetrów. Okazy na fotografiach pochodzą z kolekcji Norberta Kwiatkowskiego z Jeleniej Góry.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Nie masz uprawnień do rejstracji
X